Ipak, ne pokušavajući da vas odgovorimo od ekonomičnosti ili da sami majstorišete po stanu, određene intervencije jednostavno zahtevaju kvaliet, ili u suprotnom – biće belaja. Koliko se samo iznerviramo kad, na primer, kupimo po povoljnoj ceni simpatična kolica za pijacu, a ona se raspadnu posle trećeg korišćenja? Pa onda moramo da kupimo nova.
E sad zamislite kako o glavu može da nam se obije “štekarenje” na suštinski veoma bitnim stvarima (kome su popucale slavine tokom zime, zna o čemu je reč).
Razgovarali smo sa Mirkom S. koji preko sajta Honorarci obavlja usluge popravki i adaptacija na teritoriji šireg Beograda i on nam je skrenuo pažnju gde nikako ne treba birati povoljnu cenu pre kvaliteta.
#1 Kvalitet farbi za zidove
Ukoliko vam dom nije dovoljno osvetljen i ima slab protok vazduha, pri krečenju treba da odaberete što kvalitetniji materijal sa zaštitnim efektom, na prvom mestu od buđi i plesni.
Višegodišnja izloženost ovim pojavama gotovo sigurno dovešće do propadanja zidova (koje zatim morate posebno reparirati).
Naposletku, ovo je veoma štetno za zdravlje i izazivač je brojnih alergijskih i disajnih smetnji, naročito ako imate decu ili osetljiv organizam.
#2 Sve je bolje od lošeg drveta za pod
Često se mogu čuti argumenti protiv laminata u smislu da je on nezdrav i izgleda veštački, pa da bi se to izbeglo, pribegava paroli “daj samo da je drvo”. I tu problemi počinju.
Kao prvo, nije svako drvo za pod, naročito ako je po teksturi porozno. Uveg birajte puno ili lamelirano drvo i to od crvenog i belog hrasta, javora, lešnika. Međutim, ako se odlučite za neku jeftiniju varijantu, problemi su neminovni. U prvom navratu stradaće lak i površinski sloj, te će pod izgledati pohabano. Zatim pod počinje da puca pod opterećenjem i na delovima kuda se najviše hoda. Ovo sve je mamac za moljce i žiškove, koji jednom kad se odomaće – gotovo da im nema povratka.
Tako da, ako niste u mogućnosti da investirate u kvalitetno drvo, raspitajte se koje alternative garantuju što duži rok trajanja.
#3 Prozori
Verovatno najbitnija stvar u kući na kojoj ne treba štedeti, bez obzira za koju opciju se odlučite.
Prozori slabijeg kvaliteta, naročito oni starinski drveni koji se i dalje mogu videti, na prvom mestu slabo dihtuju, što implicirano dovodi do rasipanja energije, naročito u zimskim danima, usled čega je račun za struju uvećan i do 30%!
Dakle, da li drveni, aluminijumski ili PVC, zavisi od vašeg afiniteta i poimanja kvalitetnog življenja, bitno je da bude dobrog kvaliteta!
Mali feng šui savet: gledajte da vam prozori ne budu “blokirani” komadima nameštaja, nabacanim stvarima i slično, jer to znači i blokadu zdrave energije. Pristup prozoru treba da bude neometen, a za brži priliv dobre energije, okačite zvončiće ili windchimes.
4# Gde su prozori, tu su i okapnice
Da nema oluka i okapnica, rok trajanja nekog objekta (bilo kuća ili zgrada), ne bi premašio 30 godina. Zašto? Okapnice sprečavaju prodor vode unutar doma, kao i prostor između izolacije i bloka. U prevodu, da ih nema, zidovi bi bukvalno istrulili, a zatim se urušili.
Okapnice se proizvode od različitih metala, u čemu prednjači aluminijum zbog svojih benefita. Sve traženije su i betonske okapnice, naročito kod ljudi koji imaju kuće, jer efikasno sprečavaju podlivanje vode pod temelje.
#5 Ventilacija u kuhinji
Osim što eliminiše mirise tokom kuvanja ili one koji dolaze usled upotrebe plina, ventilacija će vas poštedeti i mnogih neprijatnih pojava, kao što je stvaranje užeglosti (naročito na plastičnim površinama), pojave kuhinjskih moljaca i propadanja određenih namirnica.
Čist, nekontaminiran vazduh u kuhinji preduslov je zdrave kulture ishrane.
Kako se rešiti prljavštine i neprijatnih mirisa iz kuhinje jednom za svagda
Da li ste imali neku od ovih situacija? Ili smo propustili neki bitan savet? Ne ustručavajte se da nam pišete.